کارایی دیگ روغن داغ

کاربرد دیگ روغن داغ در صنعت

دیگ روغن داغ یکی از ماشین آلات صنعتی است که در موارد گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد، دیگ روغن داغ یا بویلر روغن داغ از انواع دیگ های حرارتی است که نیازمند دمای بالایی برای تولید حرارت است. کارایی دیگ روغن داغ در صنعت چیست؟ مزایای استفاده از دیگ روغن داغ چیست؟ مقایسه دیگ روغن داغ و دیگ بخار چیست؟ تفاوت قیمت دیگ روغن داغ و دیگ روغن داغ؟

انواع دیگ های روغن داغ

دیگ های روغن داغ انواع مختلفی دارند که بنا به نیاز از آنها در صنعت ها و کسب و کارهای گوناگون استفاده می شود. دیگ روغن داغ عمودی و افقی از انواع دیگ های روغن داغ هستند که می توان به آن اشاره کرد.

دیگ روغن داغ افقی

دیگ روغن داغ افقی بسیار رایج تر از دیگ روغن داغ عمودی هستند و به دلیل نوع ساخت و خصوصیات برتری که نسبت به نوع عمودی دارند بیشتر مورد توجه مشتریان قرار دارند.

دیگ روغن داغ افقی برای بازرسی و سرویس دهی بسیار مناسب تر هستند و اپراتوری آسانی دارد.

این نوع دیگ روغن داغ راندمان بالاتری نسبت به نوع عمودی دارد.

دیگ روغن داغ عمودی

کارایی دیگ روغن داغ عمودی برای فضاهایی مناسب است که فضای کافی وجود نداشته باشد، نکته ای که در استفاده از این نوع دیگ روغن داغ نورد توجه است، تخلیه روغن در مدت کوتاهی انجام می شود.

این نوع دیگ حجم پایینی دارد ولی دیگ روغن داغ به دلیل حجم بالایی که دارد راندمان بالاتری نیز دارد.

نوع دیگری از دیگ های روغن داغ که از لحاظ سوخت می توان دسته بندی کرد:

بویلر روغن داغ گاز سوز، دوگانه سوز سه گانه سوز و گازوئیل سوز است.

کارایی دیگ روغن داغ در صنایع مختلف

بویلر روغن داغ در صنعت، کاربرد های گوناگونی دارد مانند صنعت نساجی، صنایع غذایی، صنعت چوب، صنعت تولید قیر و آسفالت، صنعت تولید چسب و رزین، صنایع شیمیایی

از بویلر روغن داغ در صنعت چوب برای خشک کردن و تولید ورق های چوبی، ام دی اف، نئوپان و یا برای از بین بردن رطوبت چوب مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع ماشین آلات صنعتی همچنین برای تهیه کاغذ و ساخت مقوا مورد استفاده قرار میگیرد.

در صنعت نساجی به عنوان تامین حرارت ماشین آلات رنگرزی مورد استفاده قرار میگیرد؛ در صنعت غذایی برای تهیه مواد غذایی سرخ کردنی، خط تولید چیپس، خط تولید آبنبات و خوراکی مورد استفاده قرار میگیرد.

تولید نبات هم از دیگر محصولاتی است که به کمک بویلر روغن داغ تولید می شود؛

در صنعت تولید قیر و آسفالت نیز برای تهیه ایزوگام، گرم کردن و روان سازی مواد نفتی در مخازن بزرگ، آسفالت و تولید حرارت و گرما در استخر قیر مورد استفاده قرار میگیرد.

کارایی دیگ روغن داغ در صنعت شیمیایی برای تولید انوان چسب و رزین، مواد نفتی و انواع حلال ها مورد استفاده قرار میگیرد.

مزایای استفاده از دیگ روغن داغ و مقایسه آن با دیگ بخار

استفاده از بویلر روغن داغ در ایجاد دمای حرارتی بالا در فشار پایین از مزیت های بالای دیگ روغن داغ است، دیگ روغن داغ احتمال انفجار و خطر دیگ بخار را ندارد.

بویلر روغن داغ نسبت به دیگ بخار نگهداری و شستشوی آسان تری دارد و قابلیت نصب و راه اندازی ساده تری دارد.

همانطور که اشاره کردیم تامین دمای بالا در فشار کم از مزیت های این نوع بویلر است، عدم رسوب گرفتگی و عدم نیاز به استفاده از رسوب زدا و همچنین طول عمر بالا از دیگر مزایای این دیگ به شمار می رود.

عدم نیاز به نصب دی اریتور، سختی گیر و منبع کندانس از دیگر مزایای آن است.

دسته بندی دیگ روغن داغ بر اساس پاس:

دیگ های روغن داغ بر اساس یک پاس، دو پاس و سه پاس دسته بندی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *