نمایی از دیگ روغن داغ آراد بویلر

دیگ روغن داغ (Hot Oil Boiler) ساخت بویلر روغن داغ افقی و عمودی | آراد بویلر

دیگ روغن داغ شامل استفاده از یک مخزن و پوسته برای وارد کردن حجم مشخصی از روغن و افزایش غیر مستقیم دما در آن بوسیله یک کوره مشابه بویلرهای آبگرم و دیگ های بخار است. لکن با دقت به مشکلات فنی موجود، از جمله ساخت کُک در درون پوسته استفاده از این شیوه اجرایی و مورد تایید نمی باشد. لذا سازنده دیگ بخار و مهندسین صنعت بویلر در جهان مبادرت به ارائه طرح های متفاوت با کوئل های لوله ای نمودند.

این طرح ها امروزه بسیار درگیر تغییر ‌و تحول شده‌ است و شایسته ترین طرح دیگ روغن داغ استفاده از کوئل های حلقوی می باشد که دارای بازده و عملکرد بسیار مطلوب می باشند. با اعتنا به اهمیت بویلر روغن داغ و کاربردهای فراوان آن در صنایع متعدد، در‌ این مقاله تلاش شده ‌است ضمن شناخت اصول اولیه و نحوه فعالیت بویلر روغن داغ به شرح گونه های آن پرداخته شود. دیگ روغن داغ یکی‌ از اشکال رایج و پر کاربرد بویلر ها می باشد، برای اطلاع یافتن از نحوه قیمت دهی دیگ روغن داغ به بلاگ قیمت دیگ روغن داغ و تفاوت آن با دیگ بخار مراجعه فرمایید.

بویلر روغن داغ چیست؟

بویلر روغن داغ برای منتقل کردن گرمای غیر مستقیم در فرآیند‌های صنعتی متفاوت بکار گرفته می شود. بویلر روغن داغ دستگاهی است که در فشار کار کم دستیابی به دمای بالا با آن ممکن می شود. با اعتنا به اهمیت بالای دیگ روغن داغ و کاربرد‌های متنوع آن، در ‌این مقاله تلاش داریم شما‌ را با تولیدات بزرگترین کارخانه تولید بویلر روغن داغ و موارد به کارگیری از این دستگاه آشنا کنیم.

در سیستم‌های گرمایشی صنعتی عمدتا از آب و بخار تحت عنوان سیال عامل و حامل گرما استفاده می‌گردد؛ البته در دماهای بالا کار کردن با بخار و آب مستلزم فشارهای کاری بیشتر است که از دید هزینه، مقرون به صرفه نبوده و فاقد ضریب ایمنی بالا می باشد.

به همین دلیل از بویلر روغن داغ برای انتقال گرما در کاربری های با دمای بالا مانند گرمایش گرمایش غیر مستقیم با بخار، گاز طبیعی، نفت خام و مانند این موارد استفاده می گردد. بویلر روغن داغ به علت استفاده از سیال روغن حرارتی، جایگزین مطلوب بویلر بخار می باشد.

لذا به منظور افزایش و بهینه سازی سیستم های گرمایشی، دیگ روغن داغ جهت تامین حرارت تا دمای 400 درجه سانتی گراد در فشار پایین به صورت گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و همینطور دیگ روغن داغ تا دمای 300 درجه سانتیگراد در فشاری در حدود فشار اتمسفریک فعالیت می کند. جهت دستیابی به دمای 300 درجه سانتیگراد به وسیله سیال آب و بخار مستلزم فشار کاری معادل 85 بار می ‌باشد. مقاله بویلر چیست را بخوانید.

دیگ روغن داغ آراداکس

انواع هیتر روغن داغ

هیتر روغن داغ شامل انواع زیر می باشد:

بویلر افقی یا عمودی

دیگ روغن داغ متناسب با گنجایش و مشخصات طراحی به دو صورت افقی یا عمودی تولید می‌شود که هر دو دارنده معایب و مزایای مرتبط با خویش می باشد. معمولا از دیگ های عمودی طولانی تر در گنجایش های پایین و یا به جهت محدودیت فضا استفاده می شود. همینطور بویلرهای افقی معمولا دارای بازده بالاتری می باشند.

انواع سوخت بویلر

دیگ روغن داغ در محل مورد نظر نصب، به همراه مشعل گازوئیل یا مشعل گازسوز سوز یا مشعل های دوگانه سوز (گازوئیل و گاز) یا مشعل های سه گانه سوز (گازوئیل و گاز و مازوت) با توجه به سوخت قابل دسترس تولید می‌گردد.

روش کار دیگ روغن داغ

روغن حرارتی به وسیله گازهای داغ حاصل از سوختن مشعل گرم شده و دمای آن بالا می رود. روغن داغ حرارتی در حال گردش درون دیگ سبب انتقال گرما به مقصد گردیده و از این راه در یک چرخه عملیات بویلر تکمیل می‌شود. هیتر روغن داغ می‌تواند فارغ از بالا رفتن فشار روغن حرارتی را به درجه حرارتی دربین 150 تا 300 درجه سانتی گراد برساند. با اعتنا به اینکه در دیگ روغن داغ رسیدن بدین درجه حرارت در فشار کار پایین امکان پذیر می باشد، خیلی از خطرات دیگ بخار را ندارد.

چنانچه درجه حرارت بالاتری نیاز باشد بایستی از مواد اولیه، تجهیزات و روغن های حرارتی مخصوص استفاده گردد ولی با اعتنا به وجود استهلاک این مورد سفارش نمی‌شود. انتقال حرارت می بایست بطور یکدست به روغن حرارتی در حال چرخش و حرکت برسد اگر حرارت بطور غیر یکسان باشد و یا اینکه روغن برای لحظاتی در مسیر سیرکوله متوقف شود، دمای روغن بطور موضعی دچار افزایش بسیار زیادی می شود.

دیگ روغن داغ

 

ساختمان اصلی یک دیگ روغن داغ از قسمت های ذیل تشکیل شده است:

 1. پوسته و بدنه (Shell and Body)
 2. کوئل های حرارتی (Heating Coil)
 3. درب ها و پایه ها (Door And Skid)

دیگ یا هیتر روغن داغ برای کارکرد صحیح باید دارای تجهیزات و لوازم به شرح ذیل باشد:

 1. پمپ سیرکوله با هد و دبی محاسبه شده که دارای سیل نسوز می باشد.
 2. مشعل یا برنر که بسته به نوع سوخت مصرفی گازسوز، گازوئیل سوز و مازوت یا دوگانه و سه گانه می باشد.
 3. منبع انبساط جهت کنترل انبساط حجمی روغن
 4. منبع ذخیره روغن
 5. پمپ پرکن خط
 6. تابلو و مدار فرمان
 7. تجهیزات کنترلی
 8. شیرآلات و اتصالات

موارد استفاده از این نوع بویلر

بدلیل ویژگی های بسیار زیاد دیگ روغن داغ این دستگاه در صنعت امروز کاربردهای متنوعی پیدا کرده است. بطوریکه می توان گفت بویلر روغن داغ از جمله بویلرهای مهمی است که بمنظور گرمایش غیر مستقیم در صنایع گوناگون بکار گرفته می شود.

بویلر روغن داغ حرارت بسیار بیشتری از دیگ بخار ایجاد می‌کند به همین خاطر در دماهای بالای 300 درجه سانتیگراد برای مصارف گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. کنترل حرارت در بویلر روغن داغ بسیار آسان تر از دیگ های بخار است به همین خاطر در مواردی که نیازمند دریافت حرارت بالا باشد و همچنین قابلیت کنترل بصورت غیر مستقیم نیز باشند از این سری بویلرها استفاده می شود.

بعنوان نمونه برای انتقال حرارت مورد نیاز در صنایع شیمیایی بمنظور انجام واکنش های شیمیایی در درون رآکتورها از دیگ روغن داغ استفاده می گردد. علاوه بر این، عملکرد بویلر روغن داغ به صورتی می باشد که تولیداتی از قبیل چسب و رزین، حلال ها و انواع مشتقات نفتی و ساخت روغن های تصفیه شده بدلیل اینکه نیاز به دمای بسیار زیادی دارند از این دسته بویلر استفاده می‌نمایند.

یکی دیگر از استفاده های رایج بویلر روغن داغ در صنایع  قیر و آسفالت جهت گرم کردن و روان سازی آنان می‌باشد.

فروش دیگ روغن داغ (بویلر روغن داغ)

محاسبه ظرفیت دیگ روغن داغ

برای طراحی و تهیه دیگ روغن داغ در مجموعه های سازنده این دستگاه، بالاو پایین ترین سطح حرارتی محاسبه می شود و طبق این آمار محاسباتی تغییرات دما و تنش هایی که در لوله ها بابت حرارتی که به آن وارد می شود به وجود می آید را در نظر میگیرند و بر اساس آن نقشه ای تهیه می کنند و پس از گرفتن تاییدیه نقشه، توسط تیم اجرایی ساخت و پرداخت این سیستم استارت می خورد. بعد از طراحی اولیه از سمت تیم فنی طبق معیارهای استانداردهای داخلی و بین المللی نیاز است تا این دستگاه بطور کامل ساخته شود.

دیگر کاربردهای دیگ روغن داغ

ساخت محصولاتی همچون ایزوگام منازل، ساخت چرم مصنوعی، ساخت نبات و آبنبات و چیپس و سایر سرخ کردنی ها، صنایع ساخت ورق های نئوپان چوبی و ام دی اف از جمله مصارف بویلر روغن داغ در بخش ساخت می باشد.

همچنین گرم و روان نمودن مواد نفتی سنگین در مخازن وسیع، گرمایش غیر مستقیم کوره های عظیم پخت صنعتی و ساخت گرمایش برای مراحل چاپ در چاپخانه های وسیع و نو و به کارگیری در خشک کن های صنعتی از جمله موارد کاربرد بویلر روغن داغ یا اویل هیتر است.

انواع دیگر کارایی این دیگ استفاده از آن به عنوان خشک کن های صنعتی، استفاده در تولید قیر، ایزوگام یا آسفالت، استفاده از دیگ روغن داغ در کارخانجات تولید روغن های خوراکی و… است.

منبع گاززدا و انبساط

جهت گاززدایی از روغن مصرفی و جلوگیری از اکسیداسیون روغن داغ از این تجهیز استفاده میگردد. در واقع این تجهیز از ادغام دی اریتور و منبع انبساط تشکیل میشود. روغن داغ برگشتی ابتدا وارد ستون گاززدا شده و به دلیل حرکت چرخشی، بخارات آن جداگشته و توسط لوله رابط به بالاترین نقطه منبع مهاجرت میکند.

از طرفی بخشی از روغن گاززدا شده به ستون دوم(ستون بافر) سرریز میشود و بخش دیگر نیز جهت گرمایش مجدد وارد دیگ روغن داغ میگردد. سیال اضافی ستون بافر به مخزن فوقانی(مخزن انبساط) تزریق میگردد. مخزن انبساط دارای دو فاز مایع و بخارات می باشد مقدار حجم بخار موجود در این مخزن همان مقدار حجم انبساط می باشد.

طراحی و ساخت بویلر روغن داغ

پباده سازی و ایجاد بویلر روغن داغ آراد مبتنی بر استاندارد ASME و مطابق استاندارد DIN 4754 ، IPS-M-AR 105  می باشد. تمامی عملیات تست و بازرسی بویلر روغن داغ حین تولید به وسیله بازرسی فنی ثالث و مورد تایید کمپانی بازرسی کیفیت و استاندارد جمهوری اسلامی ایران انجام می شود.

بویلر روغن آراد تشکیل‌ شده از ورق فولاد آلیاژی DIN 17155 17Mn4 به ضخامت 10 میلیمتر در بویلر روغن داغ می باشد که به وسیله دستگاه جوش خودکار زیر پودری جوشکاری می گردد. سطح داخلی آن بوسیله جرم نسوز 1300 درجه (NC 11-13) به ضخامت 50 میلیمتر در بویلر روغن داغ پوشیده می شود.

دیگ روغن داغ (بویلر روغن داغ)

 

دیگ های روغن داغ آراد بویلر

در سیستمهای گرمایش صنعتی، جهت کارکرد در دماهای بالا از روغن به عنوان سیال گرم کننده استفاده میگردد. چرا که رسیدن به دماهای بالاتر از 200 درجه سانتیگراد با سیال آب و بخار نیاز به 85 بار فشار می باشد اما رسیدن به این دما با روغن به فشاری نزدیک به فشار اتمسفر نیاز است.

 • این دیگها مطابق با استانداردهای DIN-4754 و API از ظرفیت 100 هزار تا 5 میلیون کیلوکالری در ساعت به صورت سه پاس در دو مدل افقی و عمودی طراحی و تولید می گردد.
 • فولادهای مصرفی از نوع ورق آتشخوار DIN17155-17MN4 و مناطق دیگر از ورق A516 Gr70 می باشد. ورقهای آتشخوار مخصوص ساخت دیگهای روغن داغ بوده و از استحکام کششی بسیار بالایی برخوردار است.
 • لوله های مصرفی از نوع بدون درز آتشخوار DIN17175-ST35.8 می باشد.
 • لوله های انتقال حرارت توسط جوش به درام متصل می گردند. الکترودهای مصرفی از نوع E7018 و E7010 بوده و مطابق با WPS&PQR مورد مصرف قرار می گیرند.
 • کلیه جوش ها دارای تاییدیه اداره استاندارد هستند و مورد آزمایش های اولتراسونیک(UT)، رادیوگرافی(RT) و با فشار 1.5 برابر فشار طراحی مورد تست هیدرواستاتیک قرار می گیرد.
 • عایقکاری بدنه با پشم سنگ یا الیاف سرامیک نسوز صورت می پذیرد. ضخامت عایقکاری 100 میلیمتر بوده و با روکش استیل ضدزنگ به ضخامت 1 میلیمتر پوشش داده می شود.
 • دربهای عقب و جلو با سیمان نسوز عایقکاری می گردند به طوریکه کلیه الزامات NFPA85-86 جهت به حداقل رساندن اتلاف انرژی لحاظ می گردد.
 • مجهز به تابلو فرمان اتوماتیک ساخته شده از مرغوب ترین قطعات.
 • مجهز به هشدار دهنده های ایمنی.
 • امکان اضافه نمودن رکوپراتور جهت افزایش راندمان(سفارشی).
 • امکان اضافه نمودن پمپ یدک(سفارشی).
 • ارایه دیگ روغن داغ با تجهیزات جانبی(مشعل، پمپ روغن داغ، منبع انبساط، منبع تغذیه و…) به صورت سفارشی

مزایای دیگ روغن داغ آراداکس:

 • تامین دمای بین 150 تا 300 درجه سانتیگراد در فشار کاری پایین.
 • عدم نیاز به سختی گیر و دی اریتور.
 • عدم احتمال یخ زدگی در مواقع خاموش بودن دستگاه.
 • مجهز به فلولیمیتر جهت خاموش شدن مشعل هنگام نشتی روغن.
 • مجهز به دو کویل چرخشی و درام انتهایی جهت افزایش سطح حرارتی.
 • مجهز به سطح مسدودکننده جهت جلوگیری از برگشت شعله.
 • استفاده از پروفیل ناودانی جهت جلوگیری از اعوجاج دربها.

تمامی لوله های مصرفی در کویل ها در بویلر روغن داغ از نوع آلیاژی Sch40 ، St 35.8 DIN 17155 است که بوسیله جوش آرگون به یکدیگر متصل شده و از جوش ها در کارخانه آراد آزمایش رادیوگرافی در دیگ روغن داغ بعمل خواهد آمد.

ARADAX

Horizontal Hot Oil Boiler

Capacity

 

 

Kcal/h

L

 

 

mm

W

 

 

mm

H

 

 

mm

Exhaust Dia.

 

mm

Collector

Pipe

 

DN

Oil

Content

 

Lit.

Net

Weight

 

Kg

AR HHOB-20020000015001000120025050100800
AR HHOB-25025000016001000130025065130880
AR HHOB-300300000200011501400250652501100
AR HHOB-400400000200012501500350653501500
AR HHOB-500500000220013501500350804501890
AR HHOB-600600000245014501600350805502400
AR HHOB-8008000002800150018004201006202700
AR HHOB-100010000003100160019004201007903100
AR HHOB-1250125000034001700200045010010004700
AR HHOB-1500150000037001900220045012512505800
AR HHOB-1750175000040002000230045012515006800
AR HHOB-2000200000043002100240050012519507500
AR HHOB-2250225000045002200260050015024008700
AR HHOB-2500250000050002300270050015025009100
AR HHOB-30003000000520024002800550150300010800
Vertical
AR VHOB-100100000 900160020050100750
AR VHOB-200200000 900200025050165900
AR VHOB-300300000 9502300300652401100
AR VHOB-400400000 11502300350653001300
AR VHOB-500500000 12002500350804001600

عملکرد سیستم روغن داغ:

دیگ روغن داغ صنعتی یا هیتر روغن داغ باید به نحوی ساخته شود که سه پاس کامل حرارتی برای انتقال حرارت در طول مسیر شعله طی شود لذا بدین منظور در طراحی استاندارد دو کوئل حلقوی برای این دستگاه در نظر گرفته می شود.

در ساخت دیگ روغن داغ کویل های حلقوی به نحوی طراحی می گردند که پاس اول حرارتی و انتقال ماکزیمم حرارت در داخل کویل کوچکتر واقع گردد و پس از ورود شعله به پاس دوم بین کویل ها، به نحو کنترل شده حرارت به طرف پاس سوم نیز ادامه یابد.

در سیستم یک دیگ روغن داغ، گازهای داغ حاصل از احتراق سوخت که از دمای بالایی برخوردار می باشند، سیال بسیار گرم (گرما دهنده) را تشکیل می دهند و همچنین روغن حرارتی مخصوص کار در دمای بالا که در داخل لوله کویل شده در گردش می باشد، سیال سرد (گرما گیرنده) را تشکیل می دهد و این روغن دائماً در حال سیرکوله می باشد تا دمای مورد نیاز را به مبدل های حرارتی قسمت اپراتور مصرفی انتقال دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. در حال حاضر به دلیل برگزاری جشنواره مجموعه آراد بویلر شرایط فروش محصولات را به صورت اقساط اعلام میدارد که در صورت اطلاع یابی می توانید به صفحه تجهیزات پودر مراجعه فرمایید.

  1. بله در صورت ارائه درخواست کتبی از سوی مشتریان، کلیه مشخصات فنی به صورت مکتوب وجود دارد و کارشناسان در اسرع وقت اطلاعات فنی را در اختیار شما قرار می دهند.