تاریخچه مجموعه آراد بویلر (آراداکس)

انواع دیگ بخار صنعتی و کارایی هرکدام

با انواع دیگ بخار صنعتی و کارایی هر کدام آشنا هستید؟ تأثیرات این دیگ های بخار بر زندگی بشر چیست؟ دیگ بخار صنعتی از ماشین آلات و صنایع پر کاربردی به شمار می رود که شرکت های متعددی برای تولیدات خود به آنها نیاز مبرم دارند.

دیگ بخار صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

دیگ بخار صنعتی در واقع دیگ های بزرگی هستند که در دو نوع افقی و عمودی تولید می شوند و متناسب با فعالیت هر مجموعه و تولیدی نمونه ای در اختیارشان قرار می گیرد، بدانید که در زمان معرفی دیگ بخار همواره تمام مشخصات کامل آن در اختیار شما قرار می گیرد، بدانید که این محصول کاربردی و مهم همواره با ایجاد حرارت بسیار بالا از طریق کوره های خود و انتقال حرارت به تیوپ ها کمک می کند تا آب موجود در لوله ها و مخازن دیگ به سرعت شروع به ذوب شدن کرده و تبدیل به بخار شود و از خروجی ها به بیرون هدایت شود تا در اختیار شرکت های تولیدی قرار بگیرد. امروزه صنایع متعددی به این دیگ ها نیاز دارند تا بتوانند محصولات خود را تهیه کرده و وارد بازار ها نمایند.

انواع دیگ بخار صنعتی:

این دیگ ها کاملا پیشرفته و با کیفیت هستند و عملکرد عالی از خود نشان می دهند تا شرکت ها تولیدات خود را افزایش بدهند و بتوانند محصولات بهتری تهیه کنند، این دیگ ها همواره نمونه ها و مدل های مختلفی دارند که از نظر کیفیت و کارایی با یکدیگر متفاوت هستند و می توان متناسب با نیاز خود بهترین نمونه را انتخاب کرده و تهیه نمایند. انواع دیگ بخار صنعتی در بازار ها وجود دارد که از این دیگ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیگ بخار فایرتیوپ؛ این مدل دیگ بخار از داخل تیوپ های خود حرارت را به بیرون هدایت می کنند تا آب بالای تیوپ ها بخار شده و در نتیجه بخار مورد نیاز تامین گردد. این دیگ اصولا برای فعالیت های صنعتی کوچک و کم کاربرد دارد.
 • دیگ بخار عقب خشک و عقب تر؛ در نمونه خشک دودی ایجاد می شود که با کمک آن و حرارت بالایی که دارد آب شروع به بخار شدن می کند، البته نمونه عقب تر کیفیت بالاتری دارد و می تواند حجم بیشتر از بهار را تولید کند.
 • دیگ بخار دوپاس؛ در این مدل دیگ همواره دود طی دو مرحله خارج می شود یکی از داخل کوره و دیگری از داخل تیوپ خارج می گردد.
 • دیگ بخار کوره برگشتی؛ این نمونه دیگ توانایی تولید حجم متوسطی از بخار را دارا می باشد و به دلیل عملکرد فوق‌العاده ای که دارد بیشتر برای تولید آب گرم از آن بهره می برند.
 • دیگ بخار سه پاس؛ نمونه سه پاس توانایی تولید حجم بسیار بالایی از بخار را دارا می باشد به همین دلیل مصرف بیشتری در صنایع بزرگ و مهم دارد، میزان حرارت این دیگ بالا می باشد از این رو بخار بیشتری را تولید می کند که نیاز شرکت های بزرگ را پوشش می دهد.
 • دیگ بخار چهار پاس؛ حرارت بسیار بالا در این نمونه دیگ بخار صنعتی باعث شده تا در هر بار حجم بسیار بالایی بخار از تیوپ های آن خارج گردد و در اختیار شما قرار بگیرد.

شما می توانید با مقایسه تمام نمونه ها به راحتی بهترین نمونه را متناسب با فعالیت خود انتخاب کرده و تهیه نمایید تا بهترین عملکرد را داشته باشد و تولیدات شما را به کیفیت بالا برساند.

دیگ بخار سنگین آراداکس

تفاوت دیگ بخار صنعتی و دیگ بخار خانگی:

دیگ های بخار در دو مدل خانگی و صنعتی تولید می شوند که از نظر شکل ظاهری و کارایی با یکدیگر متفاوت هستند، دیگ بخار صنعتی سازی بزرگ دارد از این رو حرارت و بخار بیشتری را تولید می کند و در صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد، البته نمونه صنعتی فضای بیشتری را برای نگهداری نیاز دارد و انرژی بیشتری مصرف می کند تا بخار مورد نیاز را تولید کند و در کنار آن دیگ بخار خانگی برای فعالیت های کوچک خانگی مانند گلاب گیری و عرق گیری کاربرد دارد و امروزه به صورت حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد و می توان آن را در خانه به راحتی نگهداری کرد و مورد استفاده قرار داد. تفاوت این دو نمونه دیگ بخار در سایز بندی، حجم بخار تولید شده و کاربرد آنها می باشد.

کاربرد انواع دیگ بخار صنعتی:

دیگ های بخار صنعتی همواره کاربرد های فراوانی دارند زیرا شرکت ها هر کدام در زمینه تولید محصولاتی فعالیت دارند و محصولی را تولید می کنند، از مهمترین کاربرد های دیگ های بخار صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دیگ بخار در پرورش قارچ
 2. دیگ بخار در صنعت غذایی و کشاورزی
 3. دیگ بخار در صنعت دارویی
 4. دیگ بخار در صنعت نساجی
 5. دیگ بخار در صنعت نوشیدنی
 6. دیگ بخار در صنعت چاپ
 7. دیگ بخار در صنعت چرم سازی 

و بسیاری صنایع دیگر که موارد گفته شده بیشترین سطح مصرف از دیگ بخار را به خود اختصاص داده اند، با اطلاع از کاربرد دیگ های بخار می توان به راحتی بهترین نمونه ها را متناسب با فعالیت خود انتخاب کرد و تهیه نمود و مورد استفاده قرار داد.

دیگ بخار برقی؛

دیگ بخار برقی از دیگ های مدرن و صنعتی می باشد که کاملا پیشرفته است، این مدل دیگ ها کیفیت و کارایی بی نظیری دارند و با کمک انرژی برق بخار را تولید می کنند از این رو مصرف انرژی بالایی دارند اما ضد زنگ و مقاوم و با دوام می باشند،  تاریخچه این دیگ به قرن اول میلادی می رسد که همین قدمت بالا نشان می دهد تا که اندازه کاربردی و مهم بوده است.

دیگ بخار هندی؛

دیگ بخار هندی سالیان زیادی است که پا به عرصه صنعت گذاشته است و قدمتی دیرینه دارد، این مدل دیگ ها کارایی بی نظیری از خود نشان داده زیرا از بهترین و با کیفیت ترین قطعات تولید شده است و می توان حجم بالای بخار را تولید کرده بدون این که حرارت بالا به آن آسیب وارد کند.

دیگ بخار افغانی؛

دیگ بخار افغانی هم مانند نمونه های بالا قدمتی دیرینه دارد و عملکرد آن مانند یک زودپز می باشد، این دیک توانایی دارد که در هر بار فعالیت حجم قابل توجهی از بخار را تولید کرده و در اختیار شرکت ها قرار بدهد، کارایی عالی این مدل باعث شده تا خرید و فروش بالایی را از آن خود کند. این مدل در بازار ها با نام زودپز بخار شناخته می شود که سایزبندی متنوعی هم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *