ضرورت استفاده از شیر اطمینان دیگ بخار

ضرورت استفاده از شیر اطمینان دیگ بخار

یکی از تجهیزات و شیرآلات مهم در ماشین آلات صنعتی شیر اطمینان است که یکی از تجهیزات ضروری در ساخت دیگ بخار است که به منظور کنترل فشار در دیگ های بخار هم مورد استفاده است؛ این شیر با نام شیر اطمینان در بین مردم رواج دارد و برای کنترل فشار مخزن دیگ بخار مورد استفاده قرار می گیرد.

ضرورت استفاده از شیر اطمینان در دیگ بخار

شیر اطمینان یا وسیله ای برای کنترل فشار دیگ بخار مورد استفاده قرار می گیرد، این نوع شیرآلات دارای طراحی ساده اما محکم که برای استفاده طولانی مدت کارایی دارد.

با گسترش پیدا کردن تولیدات دیگ بخار و همچنین افزایش پیدا کردن خطر استفاده از این ماشین صنعتی با تولید تعداد بالایی از این دیگ های غیر استاندارد استفاده از شیر اطمینان در این دیگ ها باعث تنظیم فشار خارجی و داخلی دستگاه شده و طبق فشار تعیین شده خاصی این دیگ عمل می کند زیرا اگر از این فشار بالاتر رود خطر انفجار دیگ بخار و آسیب دیدن جان و مال افراد وجود دارد.

این وسیله با تعیین فشار دستگاه در محدوده امن از بالا رفتن زیاد فشار دستگاه جلوگیری می کند.

مواردی باعث بالا رفتن فشار درون سیستم می شود مانند: خرابی و یا درست عمل نکردن شیرهای تقلیل فشار، افزایش بیش از حد حرارت، تغییرات دمای محیط، مسدود شدن مجرای تخلیه، آسیب دیدن لوله های مبدل حرارت و یا حتی از کار افتادن سیستم خنک کننده دستگاه موجب بالا رفتن فشار می شود.

انواع شیرهای اطمینان

شیر اطمینان به دو صورت دستی و اتوماتیک برای تخلیه هوا اضافی داخل مخزن مورد استفاده قرار میگیرد.

شیر اطمینان اتوماتیک به صورت اتوماتیک و بدون دخالت دست باعث تخلیه ی مقداری از سیال می شود و از افزایش پیدا کردن فشار دستگاه جلوگیری می کند و آن را در فشار نرمال نگه می دارد و پس از بازگشتن به فشار عادی بسته می شود و از خارج شدن سیال جلوگیری میکند.

این نوع شیرآلات به نوعی طراحی و ساخته شده اند که با افزایش فشار سیال را از مسیر جانبی به بیرون از این مدار هدایت می کند و به همین علت است که فشار کاهش پیدا میکند و باعث از بین رفتن خطر انفجار دیگ بخار می شود.

شیرهای اطمینان دارای انواعی هستند:

شیر اطمینان وزنه ای، شیر اطمینان با فنر، شیر اطمینان با فنر و دیاگرام

شر اطمینان وزنه ای توسط نیروی وزنه های روی دریچه فشار داخل مخزن را در حد اعتدال کنترل می کند.

شیر های اطمینان با فنر بهترین کنترلگر برای مخازن تحت فشار هستند این تجهیزات که روی صفحه دریچه شان فنری تعبیه شده و در بالای آن هم فنر مهره ای قرار دارد تا به وسیله آن فشار روی دریچه فشار مخزن را در حد اعتدال کاهش می دهد.

شیرهای اطمینان با فنر و دیاگرام برای کنترل کردن مواد و سیالات داخل مخزن از این نوع شیرآلات استفاده می شود.

نحوه عملکرد شیر اطمینان روی دیگ بخار

با استفاده از پیچ تنظیم فشار توسط تغییر نیروی فشردگی فنر (فشرده کردن فنر یا بازتر کردن آن) می توان فشار شکست را تغییر داد.

به طور معمول نیروی خطی فنر باعث اتصال پاپت به نشیمنگاه می شود و از سوی دیگر نیروی سیال به پاپت وارد می شود، افزایش فشار سیال تا حدودی بر نیروی فنر غلبه می کند و پاپت با تغییر جایگاه فنر را جمع می کند و با این عملکرد مسیر پمپ به سمت مخزن باز می شود و سیال به مخزن تخلیه می شود.

شیر اطمینان مهم ترین بخش دیگ بخار

شیر اطمینان به دلیل اهمیت زیادی که در جلوگیری از احتمال بروز هرگونه خطر در دیگ بخار دارد مهم ترین بخش دیگ بخار محسوب می شود و در تمامی دیگ های بخار استاندارد این قطعه وجود دارد.

شیر اطمینان نه تنها در دیگ بخار بلکه در گرمکن ها و هیترهای خانگی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

نکاتی که در هنگام نصب شیراطمینان به دیگ بخار باید به یاد داشت این است که نباید لوله ای یا شیر دیگری ما بین دیگ بخار و شیر اطمینان اضافه شود و این شیر ها باید به صورت عمودی نصب شوند.

شیر اطمینان در بویلر های بزرگ و بیش از یک تن دو شیر اطمینان روی دیگ بخار نصب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *