بررسی آب نمای مغناطیسی

بررسی آبنمای مغناطیسی دیگ بخار

یکی از ابزاری که در دیگ بخار مورد استفاده قرار میگیرد و از اهمیت بالایی برخوردار است آبنمای مغناطیسی است، این وسیله که نام دیگر لول گیج مغناطیسی دیگ بخار (لول سوییچ مغناطیسی) شناسایی میشود دارای مزیت هایی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

آبنمای مغناطیسی دیگ بخار چیست؟

این دستگاه که به شکل استوانه بلند است که دارای نمایشگر عددگذاری شده برای اندازه گیری سطح مایع در مخزن می باشد، داخل این لول سوییچ یا همان آبنمای مغناطیسی یک آهنربا وجود دارد که در داخل این استوانه شناور است و بالا و پایین می رود؛ یک ستون از این آهنربا به ترتیب روی هم چیده شده اند تا بر اثر حرکت آهنربای شناور از کنار آنها این آهنربا ها تغییر جهت دهند و طرف دیگرشان مشخص شود زیرا این آهنرباهای درکنار هم چیده شده دارای دو سو هستند که یک سو به رنگ سفید و سوی دیگر به رنگ قرمز است که برای نمایش میزان سطح آب لازم است تغییر رنگ دهند.

همانطور که توضیح دادیم این دستگاه طبق قوانین فیزیک و نیروی فشار مایعات و خواص جذب و دفع قطب های هم نام و نا همنام آهنربا ساخته شده است.

آبنمای مغناطیسی که به صورت استوانه ای قرار دارد به همین شکل و عمودی روی دستگاه ها نصب می شود و مایع درونی دستگاه از نازل پایین به داخل این لوله استوانه ای شکل هدایت می شود و آهنربای شناور حرکت کرده و رنگ آهنرباهای هم نام یا نام هم نام بر اساس قرار گیری آهنربای شناور تغییر می کنند و میزان مایع درون دستگاه نمایش داده می شود.

به این صورت که با حرکت آهنربای شناور از مقابل آهنرباهای روی هم چیده شده آنها حول محور خود گردش کرده و از سفید به قرمز یا از قرمز به سفید تغییر رنگ می دهند.

آب نمای مغناطیسی

چگونگی اندازه گیری سطح آب

بنا به ظرفیت مخزن تعداد لول سوییچ روی دستگاه تعیین می شود اگر ظرفیت مخزن بالا باشد از دو آبنما روی مخزن استفاده می شود.

به وسیله سنسورهایی روی این دستگاه نصب شده است دستورهای لازم را مستقیما یا وسط یک قطعه الکترونیکی به تابلو برق فرستاده می شود، با استفاده از این روش می توان الکتروپمپ تغذیه مخازن را روشن و یا خاموش کرد تا سطح مایع را کنترل نمود، برای مشاهده و بررسی سطح سیال روی مانیتورینگ می توان لول ترانسمیتر را روی این دستگاه نصب کرد.

مزایای آبنمای مغناطیسی دیگ بخار آراد بویلر

قابلیت نمایش مایع درون مخزن از فاصبه دور

مقاومت بالا و ضد نشت

قابلیت تهیه و ساخت در دمای بالا و فشار زیاد

قابلیت تنظیم موقعیت نصب سنسور

قابلیت استفاده از سنسورهای بیشتر برای بالا بردن ضریب اطمینان عملکرد دستگاه

نکاتی در رابطه با نگهداری آبنمای مغناطیسی دیگ بخار

به سطح آب در آبنما توجه زیادی داشته باشید. برخی از بارگذاریها برای حفظ سطح مناسب آب در دیگ بخار به چند چرخه بلودان کوتاه نیاز دارند.

شیشه‌های آب­نمای آب باید تمیز نگه داشته شوند و در صورت لزوم تعویض شوند.

هنگامی که دیگ بخار خاموش است، شیرهای بلودان، ستون آب و شیر شیشه آب نما بررسی و ببندید.

شیشه آب نما را برای تعویض احتمالی بررسی کنید. در صورت مشاهده فرسایش داخلی در سطح آب، شیشه و واشرها، آب نما را تعویض کنید.

شیشه آب نما را بررسی کنید: اطمینان حاصل کنید که در شیشه هیچ گونه شکاف یا حکاکی یا نشتی در اطراف آب بندی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *