دیگ بخار استخر و سونا

راهنمای خرید دیگ استخر استاندارد

استخر ها عموما به دو دسته سر پوشیده و سرباز تقسیم می شوند، که از استخر های سر باز نمی توان در برخی فصول استفاده کرد؛ مانند فصل های زمستان و پاییز که هوا سرد است استفاده از این استخر ها عملا غیر ممکن است مگر اینکه آب استخر را توسط دیگ استخر گرم کنیم.

البته داخل استخر های سرپوشیده هم باید دمای آب استخر را تنظیم کرد تا افراد شنای مطلوب و مورد رضایتی داشته باشند.

دمای 25 الی 30 درجه معمولا دمای مناسبی برای استخرها است، برای گرم کردن آب داخل استخر نیاز است تا از دستگاهی به نام مبدل حرارتی و یا بویلر آب گرم استفاده کنیم، اگر قصد استفاده از بویلر آب گرم را داشته باشیم، آب مصرفی داخل این بویلر ها جریان پیدا کرده و دمای آب توسط این بویلر گرم می شود.

این آب با جریان یافتن داخل دیگ بخار یا بویلر آب داغ دمای آب را تا 80 درجه افزایش می دهد؛ این آب داخل منبع کوئل دار می رود و به صورت غیر مستقیم آب داخل استخر را گرم می کند.

در واقع با استفاده از منبع کوئل دار می توانیم آب داخل استخر را گرم کنیم.

روش دیگر برای گرم کردن آب داخل استخر استفاده از بخار به جای دیگ آب گرم است، به عبارتی ما با استفاده از بخار به صورت غیر مستقیم داخل منبع کوئل دار آب داخل استخر را گرم می کنیم.

دیگ سونا بخار آراد بویلر

یکی از ماشین آلات صنعتی دیگر که در استخر مورد استفاده قرار میگیرد دیگ بخار سونا است که با داغ شدن المنت های حرارتی که روی آن تعبیه شده باعث افزایش دمای محیط و یکنواخت داخل اتاق سونا می شود.

این دیگ در انواع افقی و یا عمودی به صورت مشعل گازی، گازوئیلی و دوگانه سوز تولید و عرضه می شود.

مزایای استفاده از دیگ استخر

منظور از دیگ استخر همان دیگ بخار است که در استخر مورد استفاده قرار میگیرد در واقع عملا ما دستگاهی به نام دیگ استخر نداریم در واقع دیگ بخاری است که در استخر مورد استفاده قرار میگیرد.

منبع کوئل دار چیست؟

این منبع یک مخزن استوانه ای شکل است که داخل این منبع یک سری لوله به صورت مارپیچ و چنبره مانند که به آن کوئل و یا کویل گفته می شود، یک ورودی و یک خروجی دارد.

در واقع بخار بویلر داخل این لوله های کوئل مانند می رود و آب مصرفی در پشت این لوله ها و داخل اون محفظه قرار دارد.

آب به صورت غیر مستقیم گرم می شود یعنی زمانیکه بخار داخل لوله ها قرار دارد آب بیرون لوله ها قرار دارد و انتقال حرارت از طریق لوله ها انجام می شود؛ حرارت بخار و آب گرم شده انتقال داده می شود و برای مصرف مورد استفاده قرار می گیرد که در اینجا مصرف ما برای گرم کردن استخر است.

نکاتی در رابطه با تولید و نگهداری دیگ استخر (نصب بویلر)

دیگ بخار استخر یا دیگ آب گرم استخر همانند بقیه بویلر هایی که توسط آراد بویلر ساخته شده شامل استانداردهای ملی و جهانی هستند، هنگام ساخت این دیگ ها حتما باید استانداردها رعایت شود چون شامل علامت اجباری استاندارد هستند.

مخازن تحت فشار در هر مورد استفاده ای که باشد چه در استخر، کارخانجات و یا در هر منطقه و در هر صنفی باید بر اساس استاندارد ساخته شود.

این بویلر ها باید بر اساس متریال و مواد اولیه، جوشکاری، مونتاژکاری، از لحاظ ظرفیت سنجی و همچنین باید بررسی و تست شود مانند تست هیدرواستاتیک و باقی تست ها نیز باید بر اساس استاندارد ها باشد.

به دلیل خطراتی که بویلر های غیر استاندارد دارند این استاندارد ها وضع شدند تا بر اساس آنها دستگاه های ایمن ساخته و مورد استفاده قرار گیرد.

در رابطه با دیگ استخر نیز این قضیه صدق می کند و باید استاندارد ها رعایت شود، در غیر این صورت ممکن است عواقب جبران ناپذیری را در بر داشته باشد.

دیگ های بخار باید استاندارد باشند و مورد تایید و نظارت قرار بگیرند در غیر این صورت عواقب و ضررهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از آب تصفیه شده در دیگ بخار باعث می شود رسوبی در درون این دستگاه شکل نگیرد البته می توان از دستگاه هایی که رسوب گیر هستند استفاده کرد تا این دستگاه رسوب نگیرد.

اگر مجموعه و کارخانه ای بدون داشتن استاندارد اقدام به تولید و عرضه این نوع دیگ های بخار کند، متخلف محسوب شده و علاوه بر جریمه سنگین مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت، حتی افرادی هم که از این دستگاه های غیر استاندارد استفاده کنند متخلف محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *