مخزن کندانس دیگ بخار همه چیز درباره مخزن کندانس دیگ بخار

همه چیز درباره مخزن کندانس دیگ بخار

در سیستم موتورخانه ای برای تولید بخار قسمتی وجود دارد به نام مخزن کندانس که بخش مهمی است، این مخزن به شکل مکعبی شکل برای استفاده حداکثری حجم و صرفه جویی در هزینه انرژی و آب می باشد استفاده می شود، این مخزن در پایین ترین سطح تجهیزات نصب می شود و دلیل آن این است که آب را به صورت قطره ای از تله بخار جمع آوری می کند و در این مخزن یا اصطلاحا چاله کندانس ذخیره می شود.

کاربرد منبع کندانس

 منبع کندانس برای جمع آوری آب استفاده می شود این آب از تقطیر بخار به وجود می آید یا به عبارت دیگر آب برگشتی از دیگ بخار در این منبع ذخیره سازی می شود. منبع کندانس برای زمانیکه قطعی آب رخ داده باشد، این آب بازگشتی از بویلر به دلیل فشار بالایی که دارد مستقیما مورد استفاده قرار نمیگیرد؛ این منبع کندانس وظیفه متعادل سازی فشار آب برگشتی توسط فشار شکن را بر عهده دارد. این آب بازگشتی نیازی به تصفیه ندارد و همین دلیلی بر رسوب گیری هرچه دیرتر این مخزن می شود زیرا ناخالصی در این آب وجود ندارد.

نمایی از درون مخزن کندانس

 

چاله کندانس چیست؟

منبع کندانس در پایین ترین قسمت تجهیزات موتورخانه نصب می شود تا بتوان کندانسی که از تله بخار حاصل شده را جمع آوری نمود که به آن چاله کندانس می گویند، این آب بازگشتی که به مخزن کندانس وارد و فشار آن کنترل می شود تا آب مورد نیاز ذخیره شده توسط پمپ و دی اریتور به دیگ بخار انتقال یابد.

مخزن کندانس

 

نحوه تعیین ظرفیت منبع کندانس

تعیین ظرفیت منبع کندانس بسته به میزان آب بازگشتی از خط و همچنین فشار آب بستگی دارد و توجه به این نکات هنگام خرید از موارد ضروری می باشد. مورد بعدی در نظر داشتن ظرفیت دیگ بخار می باشد. از این طریق می توان حجم منبع کندانس را تشخیص داد.

طراحی و ساخت مخزن کندانس

 

فواید استفاده از مخزن کندانس

استفاده از این مخزن هزینه های جانبی و اضافی را تا حد زیادی کاهش می دهد، استفاده از این منبع به صرفه جویی در مصرف سوخت نیز کمک بسزایی می کند.

استفاده از این منبع برای بویلر نیازی به نصب رسوب زدا در آن نیست، به همین دلیل وجود این منبع در بخش موتورخانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *