بررسی کنترلگرها و لول سوئیچ دیگ بخار

بررسی کنترلگرها و لول سوئیچ دیگ بخار

لول سوئیچ یکی از انواع تجهیزاتی است که سطح موادی و سیالی که داخل مخازن قرار دارد را کنترل و اندازه گیری می کند از این کنترگرها حتی در مخازن تحت فشار استفاده می شود. هدف و کارایی اصلی این دستگاه اندازه گیری مواد داخل مخزن و تنظیم سطح سیال و همچنین کنترل سیستم قطع و وصل در بخش هایی از دستگاه های خاص است که ما دسترسی به آن بخش نداریم و با چشم به طور مستقیم قادر به بررسی و کنترل آن نیستیم. کاربرد لول سوئیچ در صنعت دارویی، پتروشیمی، گاز، نفت و غیره می باشد. لول سوئیچ دیگ بخار از مهم ترین انواع است که به جهت جلوگیری از انفجار این دستگاه تعبیه می شود که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

کنترگر ها یا Level switch

در بسیاری از دستگاه ها از یک لول سوئیچ برای کنترل سطح مایع یا سیال استفاده می شود، اگر به سیستم عملکرد خودرو دقت کنید متوجه این نمونه بارز می شوید، زمانیکه بنزین خودروی شما رو به اتمام است، این هشدار را از سمت خودرو دریافت میکنید؛ این هشدار به وسیله کنترل دستگاهی مانند لول سوییچ به شما داده می شود تا قبل از تمام شدن سوخت خودرو باک آن را مجدد پر کنید.

لول سوئیچ به دو بخش تقسیم می شود، سطح بالایی و سطح متعادل یا استاندارد؛ اگر سیال تا سطح بالای مخزن باشد که مشکلی نیست اما اگر از حالت استاندارد پایین تر بیاید این دستگاه به شما هشدار خواهد داد.

هر لول سوییچی بر اساس ساختاری که دارد هشدار دادنش نیز متفاوت است، برخی از لول سوییچ ها با هشدار آژیری و برخی دیگر با روشن شدن چراغ خطر این هشدار را به اطلاع ما می رسانند، برخی دیگر حتی با قطع شدن جریان سیستم را از کار می اندازند.

لول سوییچ آراداکس

انواع لول سوئیچ ها

برای بسیاری از مخازن در هر دستگاهی که مورد استفاده قرار می گیرد و متفاوت بودن سطح و نوع سیالات داخل هر مخزن از لول سوییچ های مختلفی نیز استفاده می شود که در ادامه با انواع آن آشنا خواهیم شد.

لول سوئیچ الاکلنگ

لول سوئیچ الاکلنگی به این صورت است که توسط یک اهرم و به صورت شناور روی سیال جابه جا میشود و با تغییر سطح سیال باعث سوییچ شدن می شود. نمونه این لول سوییچ را می تواننید در کولر های آبی مشاهده کنید که این لول سوییچ بر روی آب داخل فضای کولر شناور است و پایین آمدن بیش از حد آب، این وسیله پایین می آید و هشداری برای تمام شدن آب داخل مخزن خواهد بود.

لول سوئیچ هدایت الکتریکی

همانطور که از نام این دستگاه پیداست، قابلیت رسانایی الکتریکی دارد و در مخزن در بخش های متنوع سنسور قرار داده می شود، زمانیکه سطح مایع داخل مخزن به این سنسور ها برسد باعث اتصال پیدا کردن دو حسگر می شود و همین امر باعث خاموش و روشن شدن اعلان یا هشدار می شود.

لول سوئیچ خازنی

این نوع از لول سوییچ میزان سطح مخزن را مداوم مانیتور می کند؛ به دلیل استفاده از لول مترهای خازنی عملکرد این کنترلر ها بر اساس خاصیت خازنی که بین الکترود و سطح مخزن برقرار می شود است.

از این کنترلر برای مواد پودری و گرانول استفاده می شود و برای تعیین مرزبندی دو سیال در مخزن مورد استفاده قرار می گیرد.

لول سوئیچ موبری یا لول سوئیچ دیگ بخار

از دیگر کنترلگر ها می توان به لول سوئیچ دیگ بخار اشاره کرد، این وسیله برای کنترل سطح مایع داخل مخزن دیگ بخار استفاده میشود و کنترل سطح این مایع باعث میشود تا در صورت پایین تر بودن سطح مایع از حد معمول به صورت خودکار مشعل یا پمپ خاموش شود. این وسیله در کنار دیگ بخار نصب می شود و درصد خطای پایینی دارد.

این لول سوییچ موبری برای جلوگیری از انفجار بویلرها، کنترل مخازن تحت فشار، دی اریتور، مخازن کندانس و تصفیه خانه های آب تعبیه میشود

برای اطلاع یابی از روش کارکرد و تهیه این محصول می توانید با متخصصین مجموعه آراد بویلر توسط واتساپ و یا شماره گیری 02177131452 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *