معرفی انواع اسکرو کانوایر و کاربرد آن

امروزه صنعت با کمک دستگاه ها و سیستم های پیشرفته و مختلف توانسته پیشرفت زیادی داشته باشد، نمونه ای از این نوع دستگاه ها می توان به اسکرو کانوایر اشاره کرد، زیرا با کمک آنها در صنایع مختلف می توان تولیدات را افزایش و گسترش داد؛ این دستگاه ها هر کدام نمونه ها و مدل های مختلفی دارند و برای فعالیت و تولید محصولاتی به کار برده می شوند، لازم به ذکر است که سیستم ها جایگاه ویژه ای در صنعت دارند و شرکت های تولید کننده به آنها نیاز دارند تا به راحتی فعالیت خود را انجام داده و روزانه حجم قابل توجهی از محصولات مورد نیاز بازار ها را تولید نمایند. هر صنعت نیاز به لوازم و تجهیزات مورد نیاز خود دارد تا بتواند فعالیت بهتری داشته باشد و بهترین محصولات را به بازار ها ارائه بدهد.

استفاده از برخی دستگاه ها مانند دیگ بخار در صنعت لازم و ضروری می باشد چون بدون وجود آنها نمی توان هیچ گونه فعالیت و تولیدی را به اتمام رساند و سیستم ها وظیفه ممتازی ماشین آلات و تولیدات را به عهده دارند تا محصولات تهیه شده استاندارد های لازم را داشته باشند و بتوانند نیاز بازار ها را پوشش بدهند و تامین کنند.

 نحوه طراحی و ساخت اسکرو کانوایر:

برای ساخت اصولی و استاندارد اسکرو کانوایر ها همواره باید مراحلی را طبق اصول و به ترتیب طی کرد تا بتوان بهترین نوع را تولید نمود و روانه بازار ها کرد، اصلی ترین مرحله ساخت اسکرو کانوایر در اصل طراحی دستگاه می باشد تا کاملا دقیق باشد و هیچ بخشی دچار نقص فنی نگردد، از دیگر مراحل ساخت این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مرحله اول همان گونه که گفتیم طراحی سیستم می باشد که در آن تیغه ها و پره ها به خوبی طراحی می گردند تا طول و ضخامت و عرض استانداردی داشته باشد.
 2. سپس بهترین مواد خام مصرفی برای تولید و ساخت تیغه ها و پره ها تهیه می گردد.
 3. شکل و جنس و ضخامت بده دستگاه بررسی می شود و لوازم مورد نیاز برای ساخت آن فراهم می گردد.
 4. باید طول گام و اندازه شافت را هم در نظر گرفت که این بستگی به محصول تولیدی شما دارد
 5. پس از طراحی و ساخت این دستگاه همواره آن را به بخش کنترل کیفی ارسال می کنند تا مورد بررسی قرار بگیرد و پس از تایید نهایی وارد بازار ها شود.

در زمان طراحی باید دقت کردن تا تمام بخش‌ها و قطعات به خوبی در جای خود قرار بگیرند تا عملکرد بهتری از خود نشان بدهند و البته ناگفته نماند که ساخت این دستگاه کاملا ایمن و استاندارد انجام می شود تا زمان استفاده شرکت ها و کارخانه ها دچار مشکل نشوند و بتوانند با کمک آن انتقال محصولات خام را قبل از تولید و محصولات تکمیلی را پس از تولید به بخش های دیگر انتقال بدهند.

ماردون به کار رفته در اسکروکانوایر

انواع اسکرو کانوایر:  

اسکرو کانوایر همواره یک سیستم انتقال مواد فله ای به شمار می رود که توانسته طی سال های اخیر عملکرد عالی را از خود نشان بدهد، این دستگاه نمونه ها و مدل های مختلفی دارد که از نظر کیفیت و کارایی با یکدیگر متفاوت هستند، از انواع مدل های این محصول می توان موارد زیر را نام برد:

 • اسکرو کانوایر عمودی که با کمک آن می توان مواد فله ای را از شیب های تند به راحتی بالا برد.
 • اسکرو کانوایر بدون شفت؛ این مدل عمل انتقال مواد را راحت تر خواهد کرد.
 • اسکرو کانوایر افقی؛ این دستگاه برای انتقال دادن مواد از بخشی به بخش های دیگر کاربرد دارد.
 • اسکرو کانوایر لوله ای؛ این مدل برای طول های کم کاربرد دارد و می تواند به راحتی محصولات پودری را جابه‌جا کند.
 • اسکرو کانوایر پرتابل که با نام قابل حمل هم شناخته می شود و در محیط هایی قابل نصب است که فضا کم می باشد و همزمان به چند اسکرو نیاز است که با نصب این نمونه قابل حمل نیاز منطقه پوشش داده می شود.
 • اسکرو کانوایر شیب دار؛ این مدل تا زاویه ۴۵ درجه را پوشش می دهد و کمک می کند تا مواد به راحتی بالا و پایین شوند.
 • اسکرو کانوایر U شکل؛ این مدل اسکرو به راحتی قابل حمل است و همواره می توان آن را با طول ۱ متر الی ۱۰ متر به راحتی تولید کرد.

با شناخت انواع نمونه ها و اطلاع از کاربرد هر نمونه می توان به راحتی در زمان خرید بهترین نمونه را متناسب با نیاز خود انتخاب کرد و تهیه نمود و مورد استفاده قرار داد.

قطعات و اجزای سازنده اسکرو کانوایر:

اسکرو کانوایرها همان گونه که گفتیم نمونه های مختلفی دارند که از نظر قطعات و شما ظاهری و کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند، از قطعات اصلی و اجزای مهم این دستگاه پر کاربرد و پر مصرف می توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

 1. اصلی ترین بخش این دستگاه شافت نصب شده روی آن می باشد که وظیفه حرکت دادن پره ها را به عهده دارد.
 2. قطعه دوم وسیله ای مارپیچ یا ماردون شما می باشد که به شافت متصل می گردد و شروع به حرکت می کند. این نوار کاملا فلزی و مقاوم است و عملکرد عالی دارد.
 3. مخزن اسکرو بخش بعدی است که مواد در آن ریخته می شود تا از طریق مارپیچ وارد مرحله تولید یا بسته بندی گردد.
 4. بدنه اسکرو می باشد که کاملا مقاوم و درجه یک است و از ریختن مواد فله جلوگیری می کند.
 5. سیستم تنظیم کننده و کنترل کننده آن می باشد که سرعت حرکت پره و تیغه را مشخص می نماید.
 6. این دستگاه یک الکترو گیربکس هم دارد که وظیفه آن حرکت دادن قطعات می باشد.

این دستگاه تشکیل شده از بسیاری اجزای ریز و درشت می باشد که ما در بالا مهمترین و اصلی ترین آنها را معرفی کردیم تا شما با آنها آشنا شده و هنگام مواجه آنها را بشناسید.

اسکروکانوایر

کاربرد دستگاه اسکرو کانوایر:

دستگاه اسکرو کانوایر همواره کاربرد های فراوانی در بازار دارد، از این دستگاه در خط تولید پودر گوشت، خط تولید پودر خون و خط تولید پودر ماهی و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار میگیرد، زیرا بسیاری از کارخانه ها در زمینه تولید محصولات به صورت فله ای فعالیت می کنند و به آنها نیاز دارند تا به بهش علی پیکر مواد را منتقل نمایند و تولیدات را انجام بدهند. با کمک این دستگاه اصولا انتقال مواد نیمه جامد مانند موارد زیر را انجام می دهند:

 • ضایعات مواد غذایی در تجهیزات خط تولید پودر
 • خرده چوب
 • سنگدانه ها
 • خوراک دام و طیور
 • غلات
 • خاکستر دیگ بخار
 • گوشت و کنجاله‌ استخوان
 • سیمان
 • آرد

و بسیاری موارد دیگر، کارایی فراوان و همچنین عملکرد عالی این دستگاه باعث شده تا روز به ردزبه تعداد مصرف کنندگان آن در بازار ها افزوده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *