ماردون و اسکروکانوایر

عملکرد ماردون انتقال مواد (مارپیچ) و نحوه نصب آن

دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی دارای قطعاتی هستند که هرکدام از این قطعات وظیفه ای را بر عهده دارند و برای تکمیل مراحل تهیه مواد و عملکرد آن ها نیاز به این قطعات داریم. از دیگر قطعات که مورد استفاده قرار میگیرد و بسیار اهمیت دارد، ماردون انتقال مواد یا مارپیچ است که در ادامه با عملکرد ماردون انتقال مواد (مارپیچ) و نحوه نصب آن آشنا خواهیم شد.

در صنعت های مختلف برای آماده سازی و یا پخت مواد مانند دستگاه های خط تولید پودر خون، خط تولید پودر گوشت و ماهی از این دستگاه و تزریق آن از قطعه ای به نام ماردون یا مارپیچ استفاده می شود، وظیفه اصلی ماردون و قطعات آن ذوب مواد پلاستیکی و همچنین تزریق آن به قالب است.

اسکروکانوایر یا اسکروفیدر انتقال مواد

اسکرو کانوایر یک سیستم انتقال مواد کلی به شکل پودری یا دانه ریز و به صورت عمودی یا افقی و حتی زاویه دار مورد استفاده قرار میگیرد، این کانوایر ها که با نام اسکرو انتقال مواد، انتقال مواد به وسیله ماردون یا مارپیچ هم شناخته می شوند.

این روش انتقال مواد در مقایسه با سایر روش ها از هزینه کمتری برخوردار است و مقرون به صرفه است، مجموعه آراد بویلر با تولید اسکرو کانوایر و ماردون انتقال مواد و با طراحی این سیستم تحت نظارت متخصصین در هزینه انتقال مواد به وسیله سایر روش ها صرفه جویی نموده است و همچنین این سیستم را در ابعاد مختلف و تعداد پره های کمتر یا بیشتر تولید و عرضه می کند.

ماردون انتقال مواد چیست؟

همانطور که اشاره کردیم دستگاه ماردون در صنعت پلاستیک، پلیمر و یا ذوب فلزات استفاده می شود و به شدت در این موارد مورد توجه واقع شده است، این دستگاه دارای یک لوله است که به دور آن پره هایی به شکل مورب بر روی آن متصل شده است در قسمت انتهایی این لوله الکتروموتور اتصال دارد که با روشن شدن این لوله شروع به حرکت میکند و با چرخش به صورت خلاف جهت عقربه های ساعت چرخش می کند.

ماردون در محفظه سیلندری قرار میگیرد و عمل انتقال مواد به قالب را انجام می دهد که این ماردون می تواند دارای یک یا چند کانال باشد.

هنگام شروع کار این دستگاه این لوله به گردش در می آید و شروع به کار می کند هنگام چرخش این لوله به نظر می رسد پره ها در حال گردش اند در صورتیکه پره ها بر روی لوله ثابت اند و در اصل لوله حرکت می کند.

نحوه عملکرد دستگاه ماردون

موادی مانند مذاب فلزی یا پلاستیکی و همچنین پودر می تواند داخل این لوله به دور لوله به گردش در می آید و به دلیل اینکه این محتویات داخل لوله به دلیل وجود پره ها به صورت یکنواخت حرکت و عمل می کنند.

ماردون انتقال مواد

قسمت های مختلف ماردون 

  • زاویه پیچ، گام پیچ، قطر مارپیچ، عرض پره، عمق کانال، درجه لقی
  • زاویه پیچ همان زاویه بین صفحه ی عمود بر محور پیچ که در راستای پره ها قرار دارد می باشد.
  • گام پیچ به فاصله یک پره تا پره ای دیگر گفته می شود.
  • قطر مارپیچ قطر درونی سطح صفر مارپیچ می باشد.
  • عرض پره همان فاصله محور ابتدا و انتهای لبه های پره گفته می شود.
  • عمق کانال فاصله ی میان سطح مارپیچ و سطح داخلی سیلندر است.
  • درجه لقی نیز فاصله بین پره و جداره داخلی سیلندر می باشد که این فاصله به ایجاد جریان برگشتی می شود که به ترکیب مواد داخل اکسترودر کمک می کند.
  • اکسترودر به طور خلاصه به مجموعه ای از بدنه و محفظه مارپیچ گفته میشود که به عنوان واحد اصلی تولید قطعات با اشکال گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد.

نحوه نصب ماردون انتقال مواد

برای ایجاد و ساخت اکسترودر باید در ابتدا باید ساختاری محکم و فاقد از هر گونه ارتعاش همراه با رفرنس های مناسب یک شاسی طراحی و ساخته شود.

در ابتدا موتور و گیربکس روی آن نصب و در مرحله بعد سیلندر و مارپیچ در قسمت گلوهه گیربکس اتصال داده می شود و به وسیله استندهای زیرین عملیات تحکیم و مقاوم سازی انجام می شود تا هنگام تولید علی رقم خروجی یکدست و یکنواخت همراه با سرعت مناسب فاقد لرزش های اضافی و بروز صداهای ناهنجار دیگر باشد.

ماردون یا مارپیچ

ماردون در چه صنعت هایی کاربرد دارد؟

این دستگاه در صنعت های مختلفی مانند صنعت ذوب فلزات در صنعت پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *