اکونومایزر و کاربردهای آن در دیگ بخار

اکونومایزر و کاربردهای آن در دیگ بخار

یکی از راه های افزایش بازدهی حرارتی دیگ بخار و کاهش مصرف سوخت، استفاده از اکونومایزر است. در واقع اکونومایزر یک نوع مبدل حرارتی لوله ای است که آب مصرفی و دیگ بخار را پیش گرم می کند.

به طور کلی با افزایش 10 درجه سانتیگراد دمای آب تقریبا 2% در مصرف سوخت دیگ بخار صرفه جویی می شود؛ عملکرد این دستگاه به این صورت است که آب خروجی از دی اریتور توسط پمپ تغذیه به درون لوله های اکونومایزر پمپاژ می گردد و از طرفی گاز های داغ خروجی از اگزوز دیگ بخار از روی لوله های این دستگاه عبور می کنند، انتقال حرارت صورت گرفته موجب افزایش دمای آب مصرفی دیگ بخار می گردد.

با توجه به اینکه آب ورودی به اکونومایزر فشار بالایی دارد، تامین آب گرم با دمای بیشتر از 100 درجه سانتیگراد نیز ممکن می شود فقط به خاطر داشته باشید جهت جریان پیوسته آب، نوع شیر کنترل سطح آب دیگ بخار بایستی پیوسته باشد و از نوع on-off نباشد.

لوله های استفاده شده در اکونومایزر

لوله های استفاده شده در اکونومایزر فین دار یا پره دار هستند. این نوع لوله ها علاوه بر افزایش سطح حرارتی موجب کاهش ابعاد اکونومایزر نیز می گردند.

در طراحی این دستگاه بایستی دقت نمود تا ظرفیت آن خیلی بزرگ نباشد چرا که دمای خروجی به کمتر از دمای شبنم می رسد و موجب ایجاد ترکیبات اسیدی خورنده می شود.

اکونومایزرها معمولا به دو صورت استوانه ای و مستطیلی ساخته می شوند، در نوع مستطیلی یک کلکتور ورودی آب و یک کلکتور خروجی آب وجود دارد اما در نوع استوانه ای لوله ها به صورت کویل مارپیچ می باشند.

هر دو نوع این دستگاه در قسمت اگزوز دیگ بخار نصب می شوند که می تواند داخل ساختمان دیگ بخار یا پشت بام باشد.

نمایی از دستگاه اکونومایزر

عملکرد اکونومایزر

رسوبات دوده ناشی از سوزاندن روغن سنگین و یا احتراق نامناسب روی تمام سوخت‌ها می‌تواند روی لوله‌های اکونومایزر چسبیده و باعث بسته شدن بین لوله‌ها یا بین پره‌ها شود. رسوبات دوده عملکرد کارآمد اکونومایزر را کاهش می‌دهد، هرگونه گوگرد موجود در سوخت باعث خوردگی و افزایش تلفات حرارتی می­شود.

اگر اکونومایزر دارای رسوب است، رسوبات باید حذف شوند. اگر رسوبات نسبتاً نرم باشند، این امکان وجود دارد که بتوان آن‌ها را با دمش هوا از بین برد. اگر پیچ زیر اکونومایزر طوری ساخته شده باشد که بتوان آن را تخلیه کرد، می‌توان از یک جریان جت آب برای شستشوی رسوبات استفاده کرد.

هنگام استفاده از آب، سطوح باید کاملاً شسته شوند تا تمام آثار گوگرد از بین برود. سپس سطوح باید سریع خشک شوند تا از شروع هرگونه زنگ زدگی یا خوردگی جلوگیری شود. خشک شدن را می‌توان با بستن درهای ورودی و دمیدن هوا از فن خروجی اجباری از طریق واحد، یا با دمیدن با لنس هوا برای خشک شدن آب انجام داد.

کاهش بارهای دیگ بخار باعث کاهش دمای گازهای دودکش و امکان تراکم رطوبت ناشی از گازهای دودکش می‌شود. رطوبت، با ترکیبات گوگردی ناشی از گاز دودکش، باعث خوردگی سطوح اکونومایزر می‌شود. خوردگی می‌تواند ناشی از توزیع غیر یکنواخت گازهای دودکش باشد که منجر به رسوب می‌شود. بهترین راه حل این است که دیگ بخار در بارهای زیاد کار کند تا دمای گازهای دودکش را به بالاتر از نقطه شبنم خود برساند. اگر این راه حل قابل اجرا نیست، تغییرات مکانیکی سیستم توصیه می‌شود. یکی از این تغییرات ممکن است کاهش جریان آب دیگ بخار از طریق اکونومایزر با استفاده از یک مسیر کنارگذر باشد، بنابراین دمای گاز دودکش افزایش یافته و از کندانس گاز جلوگیری می­گردد.

انواع اکونومایزر

گزینه دوم ممکن است نصب پیش گرم‌کننده برای افزایش دمای آب ورودی به اکونومایزر باشد.

گزینه سوم ممکن است ارائه کانال ­کشی باشد تا گاز دودکش بتواند در دوره‌های کارکرد با بارهای کم روی دیگ بخار، اکونومایزر را به طور کامل دور بزند.

قسمت آب اکونومایزر باید باز و بررسی شود. یک یا چند هندهول را در هر کلگی بردارید و از نظر ته­نشینی، رسوبات و غیره بازرسی کنید. هرگونه گل، رسوب در هدرها باید تمیز یا شسته شود. لوله‌ها باید از نظر رسوبات و مسدود شدن آن‌ها بازرسی شوند. اگر لوله‌ها به اندازه­ای مسدود شوند که مانع جریان یا انتقال حرارت شود، رسوب باید برداشته شود. رسوبات را می‌توان با روش‌های شیمیایی یا مکانیکی حذف کرد.

لوله‌ها نیز باید از نظر خوردگی داخلی بررسی شوند. هرگونه خوردگی سطوح داخلی بیشتر به دلیل اکسیژن محلول در آب تغذیه است. در صورت اجتناب از مشکل باید اقدامات احتیاطی برای ایجاد تهویه مناسب انجام شود. آب جبران شده به دستگاه اکونومایزر باید با افزودن مواد شیمیایی به طور مناسب تخلیه و تصفیه شود.

آراد بویلر با تولید این دستگاه به صورت کاملا استاندارد و تایید شده از سمت تاییدیه های داخلی و جهانی این محصول را در ابعاد مختلف تولید و عرضه میدارد، در صورت تمایل برای خرید این دستگاه با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

هنگام بازرسی از اکونومایزر، نقشه‌ها و دستورالعمل‌های سازنده باید رعایت شود. نصب مناسب را بررسی کنید، کانال­کشی، ترتیب، هم­محوری و انبساط را بررسی کنید. لوله‌ها و کلگی‌ها باید بررسی شوند تا مطمئن شوید که هیچگونه انسداد و مانعی در سمت آب و سمت آتش لوله‌ها وجود ندارد. لوله کشی آب تغذیه را به کلکتور ورودی اکونومایزر و لوله بین اکونومایزر و دیگ بخار را بررسی کنید. شیرهای قطع و وصل، شیرهای یکطرفه، شیر کنترل آب تغذیه و شیرهای اطمینان و …، اتصالات آزمایشی، دماسنج‌ها و فشارسنج‌ها همگی باید از نظر تنظیمات و عملکرد ایمن مناسب بررسی شوند.

اکونومایزر

تعمیرات دستگاه اکونومایزر

خوردگی های اکونومایزر باید به سرعت رفع شود و تعویق در تعمیر این دستگاه منجر به خسارات زیادی می شود، لوله های اکونومایزر به دلیل شکستگی و خوردگی باعث احتراق آن خواهد شد.

مجموعه آراد بویلر با در نظر داشتن احتمال به وجود امدن این مشکل به تعمیر و اصلاح این خوردگی و شکست می پردازد و توسط متخصصین متبحر این ایرادات برای مشتریان انجام خواهد شد همچنین این مجموعه با طراحی و تولید این دستگاه از متریال با کیفیت و درجه یک، باعث افزایش طول عمر و راندمان بالای این دستگاه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *