دیگ بخار صنایع غذایی

دیگ بخار چه تأثیری بر پرورش و رشد قارچ دارد؟

شاید تا به حال در رابطه با دیگ بخار و کارایی آن شنیده باشید و از کارایی های متعدد آن اطلاعاتی داشته باشید، یکی دیگر از کارایی مهم دیگ بخار در صنعت غذایی و کشاورزی است که تاثیر بسزایی در این صنعت دارد. تولیدات دیگ بخار و بویلرهای بخار باید تحت نظارت و دارای استاندارد های خاصی از سوی اتحادیه باشد زیرا این ماشین صنعتی به دلیل تولید بخار آب داغ و خطرات احتمالی که در صورت رعایت نکردن استانداردها جان افراد را تهدید میکند؛ در ادامه با کارایی و تأثیر دیگ بخار بر پرورش قارچ آشنا خواهیم شد.

کاربرد دیگ بخار در پرورش قارچ

پرورش قارچ یکی از مهم ترین کسب و کارها در ایران است که طرفداران زیادی دارد؛ دما بر رشد و پرورش قارچ تأثیر بسزایی دارد. درجه حرارت پرورش قارچ معمولا از 23 درجه تا 25 درجه سانتیگراد است که اگر کمتر یا بیشتر شود روی رشد این قارچ ها تأثیر دارد؛ یکی دیگر از مواردی که در رشد قارچ تأثیر دارد رطوبت است و میزان رطوبت محیط باید به اندازه باشد؛ دیگ های بخار علاوه بر کنترل میزان دمای پرورش قارچ به حفظ رطوبت محیط کمک می کند.

دیگ بخار صنایع قارچ و کشاورزی

زمان مناسب پرورش قارچ

پرورش قارچ معمولا در زمستان صورت میگیرد، کنترل کردن دما در این فصل آسان نیست و علاوه بر کنترل دما باید رطوبت محیط نیز کنترل شود.

قارچ در تمامی فصول رشد می کند اما در فصل زمستان و پاییز در حالت ایده آل تری برای رشد قرار دارند، رشد قارچ ها به این صورت است که در روی سطحی که کربن دارد به شکل لایه ای و دسته جمعی رشد می کنند.

دما و رطوبت و کربن دی اکسید کافی در یک محیط باعث رشد قارچ خواهد شد، البته نکته قابل توجه این است که بسیاری از قارچ هایی که در طبیعت به صورت خود رو هستند اکثرا سمی و غیر قابل خوردن هستند.

انواع قارچ های محبوب خوراکی

عموما قارچ های خوراکی به صورت قارچ دکمه ای یافت می شود از انواع دیگر قارچ می توان به پورتوبلو اشاره کرد که به رنگ قهوه ای هستند. معمولا قارچ های بر سطحی از خاک اره پرورش داده میشوند، چوب توسکا و بلوط هم برای کشت این ماده خوراکی مناسبند.

کمپوست چیست؟

کمپوست بستری مناسب برای پرورش قارچ است، این ماده ترکیبی از بازمانده های گیاهی و حیوانی است که از مواد معدنی، کربوهیدرات ها و مواد پروتئینی تشکیل شده است.

این ماده به قارچ کمک می کند تا به راحتی رشد کند و برای پرورش قارچ این ماده ضروریست.

کمپوست ها در دو نوع طبیعی و مصنوعی وجود دارند که استفاده از کمپوست طبیعی در پرورش قارچ بهتر از کمپوست مصنوعی است. البته در ایران کمپوست های مصنوعی تولید می شوند که کیفیت آن با کمپوست های طبیعی برابری می کند و حتی از نوع طبیعی آن هم بهتر است.

کارایی و تأثیر دیگ بخار بر پرورش قارچ

این دیگ بخار را می توان به هواساز محیط پرورش قارچ متصل کرد و رطوبت محیط پرورش قارچ را فراهم کرد، همانطور که اشاره کردیم استفاده از این نوع دیگ های بخار هیچگونه آلاینده ای در محیط ایجاد نمی کند.

استفاده از دیگ های بخار باعث جلوگیری از رشد باکتری و مواد بیماری زا می شود زیرا استفاده از بخار و رطوبت با گرمای مورد نظر تولیدی کمپوست و یا خاک مورد نظر را ضدعفونی می کند.

دیگ های بخار آراد بویلر با داشتن چند دهه سابقه در تولید دیگ های بخار استاندارد و تایید شده از سوی سازمان استاندارد قادر است تا با استفاده از متریال درجه یک و با استفاده از نیروی کار متخصص دیگ های بخار مختص پرورش قارچ برای گلخانه ها و سایر محیط های پرورش قارچ تولید و عرضه کند؛ در این بلاگ با کارایی و تأثیر دیگ بخار بر پرورش قارچ آشنا شدیم.

پرورش قارچ توسط دیگ بخار

پرورش و تولید قارچ توسط بخار و دما در سالن های پرورش قارچ بسیار مناسب تر از تولید گرما به وسیله بخاری است.

استفاده از بخاری تنها گرما تولید می کند و خطر زیادی دارد و باعث کاهش رطوبت محیط می شود، و اگر قصد دارید از هیترهای برقی برای گرم کردن محیط استفاده کنید میزان برق مصرفی به شدت افزایش پیدا می کند.

پس بهترین روش برای پرورش این ماده غذایی استفاده از دیگ بخار برای ایجاد تعادل دما و همچنین ایجاد رطوبت در محیط مناسب است و مانند روش هیتر برقی هزینه مصرفی برق برای شما نخواهد داشت؛ حفظ رطوبت در محیط باعث حذف باکتری های قارچ می شود و بهترین روش و جایگزینی برای روش شیمیایی است.

می توانید از طریق تماس یا واتساپ با واحد پشتیبانی آراد بویلر تماس بگیرید و راهنمایی های لازم برای خرید دیگ استاندارد و مورد نظر خود را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *