معرفی و عملکرد دیگ بخار لوله آبی یا واترتیوب (water tube boiler)

معرفی و عملکرد دیگ بخار لوله آبی یا واترتیوب (water tube boiler)

دیگ بخار یک فضای بسته ای است که در آن برای تولید بخار همراه با گرما و فشار عملیاتی انجام می شود؛ عملکرد دیگ بخار واترتیوب به صورتی است که پس از ایجاد بخار بعد از انجام عملیات داخل دستگاه این بخار توسط لوله کشی که داخل دیگ بخار انجام شده به گردش در می آید و این بخار برای ایجاد گرما یا امور دیگر مورد استفاده قرار میگیرد. دیگ بخار انرژی شیمیایی را به انرژی گرمایی تبدیل می کند به این صورت که با سوخت منابع مانند نفت کوره، زغال سنگ و… تولید گرما و حرارت می کند و آب را به حالت بخار برای هدف مورد نظر تبدیل می کند.
دیگ های بخار بر اساس کارایی که دارند به دو نوع دیگ بخار واترتیوب یا لوله آبی و دیگ بخار فایرتیوب یا لوله آتشی تقسیم می شوند که در ادامه با دیگ بخار لوله آبی و عملکرد آن آشنا خواهیم شد.

دیگ بخار لوله آبی چیست؟

دیگ بخار لوله آبی یک یا چند مخزنی هستند و این نوع دیگ بخار به دلیل انتقال آب درون لوله های آن سرعت تولید بخار هم بالاست و در دیگ لوله آبی بخار سریعتر تولید می شود.
این نوع بویلر آب داخل لوله و اطراف آن حرارت و آتش در جریان است که ممکن است لوله هایی که آب در آنها در جریان است شیب دار و یا صاف طراحی شده باشند.
دیگ های بخار بیشتر از یک مخزن برای اتصال دسته تیوب ها به یکدیگر استفاده می شود؛ این بخش از سطوح حرارتی، حرارت ایجاد شده توسط گازهای حرارتی را بازیافت می کند.

عملکرد بویلرهای لوله آبی

عملکرد دیگ های بخار واترتیوب از روش اتصال لوله به مخزن تولید شده، به این صورت که لوله از حفره ای وارد مخزن می شود؛ این بویلرها از درام که به وسیله لوله اتصال پیدا کرده اند تشکیل شده است، درون این لوله ها آب در جریان است و گازهای تولیدی از حرارت در مجاورت لوله ها در حرکت اند.
بویلر واترتیوب در صنعت پتروشیمی و نفت کاربرد زیادی دارد.
بویلرها را به انواع دوپاس، سه پاس و چهار پاس هم تقسیم می شوند و این تقسیم بندی بر اساس تعداد مسیرهای گازهای تولیدی به دودکش شکل میگیرد.

واترتیوب چند مخزنه

در این دیگ از دو یا چند مخزن برای دسته های تیوب هایی که به هم اتصال داده شده اند استفاده می شود. دیگ بخار دو مخزنی از اتصال انبساط لوله با مخزن ایجاد شده است؛ در این روش لوله از طریق حفره ای وارد مخزن می شود و توسط غلطک های داخلی قطر این لوله افزایش پیدا می کند.
دیگ بخار واترتیوب نوعی دیگ بخار است که قسمت بیرون لوله ها آتش و داخل لوله ها آب جریان دارد.

انواع بویلر های واترتیوب

بویلرهای افقی که لوله های آن به صورت مستقیم قرار دارند که خود این دستگاه به دو نوع واترتیوب درام عرضی و واترتیوب درام طولی طبقه بندی می شود.
دسته دوم از این بویلر های صنعتی می توان به بویلر های لوله خمیده اشاره کرد، بویلرهای لوله خمیده با دو، سه و یا چهار درام هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *