انواع دیگ بخار صنعتی و کارایی هرکدام

کاربرد دیگ بخار در صنعت نساجی و رنگرزی سنتی و مدرن

دیگ بخار که با نام بویلر هم شناخته می شود دارای مخزنی است که در آن آب را نگهداری می کنند و با حرارت دادن مخزن آب را به بخار تبدیل کرده و به بیرون هدایت می کنند. امروزه بسیاری از حرفه ها در صنعت هستند که برای انجام فعالیت و تولید محصولات و نیاز به بخار آب دارند به همین دلیل در حال حاضر این دیگ ها را می توان در بسیاری از صنایع مشاهده کرد، مثال بارزی که بسیار مورد نیاز روزانه افراد است در صورتیکه به آن توجه نمی شود صنعت نساجی است در این بخش قصد داریم تا شما را با کاربرد دیگ بخار در صنعت نساجی و رنگرزی سنتی و مدرن آشنا کنیم.

کارایی دیگ بخار :

دیگ بخار نمونه ها و مدل های مختلفی دارد به همین دلیل است که هر کدام برای فعالیتی کارایی دارند و مورد استفاده قرار می گیرند، از کاربرد های این دیگ بخار در صنایع مختلف می توان به استفاده دیگ بخار در صنعت غذایی، گلخانه ها، مرغداری ها، دیگ بخار در پرورش قارچ، پالایشگاه ها، صنعت شیمیایی، صنعت خودرو سازی، تولید قطعات صنعتی و بسیاری صنایع دیگر که همه آنها برای فعالیت نیاز به دیگ بخار دارند. این محصول در دو نوع صنعتی و خانگی تولید می شود که جنس آنها اصولا فولادی یا چدن است که هر دو مقاومت بالایی دارند.

کاربرد دیگ بخار در نساجی و رنگرزی:

از صنایعی که دیگ بخار را به صورت حرفه ای استفاده می کنند و به آن نیاز مبرم دارند صنعت نساجی و رنگرزی می باشد، در این دو حرفه از یک بخار برای فعالیت های زیر استفاده می کنند، این مراحل که نیاز به بخار گرم دارند عبارتند از:

 • طراحی
 • تولید
 • عمل آوری پشم و نخ و پنبه
 • رنگ زدن مواد اولیه
 • خشک کردن مواد
 • ضد عفونی مواد اولیه

این موارد اصلی ترین کاربرد دیگ بخار را در دو صنعت گفته شده نشان می دهند و البته بدانید که با اطلاع از کاربرد های دقیق این محصول و همچنین نحوه عملکرد آن در هر بخش می توان با اطمینان بیشتری آن را تهیه کرد و مورد استفاده قرار داد.

برای این که رنگ جذب نخ و پارچه شود همواره باید بخار گرم به آن برسد که در این زمینه از دیگ بخار استفاده می کنند که حجم بالایی بخار داغ و گرم را تولید می کند بدون این که آسیبی به افراد وارد شود. قابل ذکر است که در این دو حرفه همواره هم نخ و پارچه تولید می شود و هم آنها را رنگرزی می کنند که در هر دو زمینه نیاز مبرمی به بخار داغ می باشد تا شما گیری و رنگ گیری بهتری داشته باشند.

مزایای استفاده از دیگ بخار در صنعت نساجی:

همانگونه که در بالا گفتیم صنعت نساجی از صنایع می باشد که بیشترین میزان استفاده را از دیگ بخار دارد. این دیگ های بخار که در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرند برای دارای ویژگی های بارز و منحصر به فردی هستند که در بازار ها به کمک آنها نیز معرفی خواهند شد از مزایای استفاده از دیگ بخار در صنعت نساجی می توان به موارد زیادی اشاره کرد که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مواد خام برای تولید نخ همواره با کمک بخار داغ به راحتی با هم ترکیب می شوند.
 • پشم و پنبه ها همواره با کمک بخار ضد عفونی می شوند و میکروب آنها هم از بین خواهند رفت.
 • پارچه ها پس از تولید به کمک بخار به ضخامت مناسب می رسند.
 • پارچه ها با بخار شکل و حالت می گیرند.
 • در صنعت نساجی همواره نخ و الیاف تهیه شده را رنگ می کنند که برای رنگ گیری نیاز به بخار می باشد که رنگ به خوبی به بافت نخ می رسد.

در صنعت نساجی دیگ بخار جایگاه ویژه ای دارد و همواره با کمک آن می توان بهترین و با کیفیت ترین نخ ها و پارچه ها را تولید نمود و مورد استفاده قرار داد.

معرفی رنگرزی سنتی و مدرن:

رنگرزی در حال حاضر با دو روش سنتی و مدرن انجام می شود که هر روش مراحل خاص خود را دارا می باشد، روش سنتی از گذشته های بسیار دور انجام می شده است و اصولا افراد و نیروی انسانی برای تولید مورد استفاده قرار می گیرند، در زنان معرفی این دو روش همواره تمام مراحل برای شما توضیح داده می شود که ما آنها را معرفی خواهیم کرد:

 1. رنگرزی سنتی به گونه ای است که در آن هیچ گونه مواد شیمیایی و صنعتی استفاده نمی شود و عموما نخ ها و الیاف ها را در پاتیل های بسیار بزرگ قرار می دهند و همچنین از مواد گیاهی برای رنگ کردن بهره می برند که هیچ گونه ضرری ندارند، در روش سنتی افراد حرفه ای و ماهر یا همان رنگرزان نخ ها و الیاف ها را درون پاتیل هایی قرار می دهند که پوسیده از آب گرم هستند و سپس رنگ را به آنها اضافه می کنند تا جذب نخ و الیاف شود و سپس آنها را در آب زیر و رو می کنند و در آخر هم نخ را خارج کرده و با آب سرد شستشو می دهند تا رنگ در آنها باقی بماند و تغییر نکند.
 2. در رنگرزی مدرن یا همان صنعتی همواره از رنگ های شیمیایی برای رنگ کردن الیاف و نخ و پارچه استفاده می کنند که مضرات خاص خود را دارد و البته ناگفته نماند که در این روش از دستگاه های بزرگ پیشرفته و مدرن استفاده می کنند که سرعت بالایی دارند و در مدت زمان کوتاهی حجم بالایی از نخ و پارچه را رنگرزی می کنند.

دیگ بخار مناسب رنگرزی:

دیگ های بخار نمونه ها و مدل های مختلفی دارند که هر کدام در صنعتی کاربرد دارند و مورد استفاده را می گیرند، بهترین دیگ بخار برای رنگرزی دیگی می باشد که بتواند بهترین عملکرد را از خود نشان بدهد و همواره بخار مورد نیاز را برای رنگرزی تولید نماید.

دیگ بخار مناسب رنگرزی دیگی است که همواره در مدت زمان کوتاهی می تواند حجم بالایی بخار را تولید کند و آن را به نخ و پارچه ها منتقل کند تا در مخزن رنگرزی به خوبی رنگ بگیرند. دیگ مناسب هم ایمنی بالایی دارد و هم متناسب با نیاز شما قابلیت تنظیم دارد و بخار گرم قابل توجهی را تولید می نماید که در رنگرزی لازم است و به رنگ گیری نخ و الیاف کمک شایانی می کند. دیگ مناسب جنسی فولادی دارد و در برابر حرارت بالا دچار افت کیفیت نمی شود و ماندگاری زیادی هم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *